niedziela, 25 listopada 2012

Straty bolą bardziej

Daniel Kahneman (razem z Amosem Tverskym) udowodnił, że straty bolą nas dużą bardziej niż cieszą nas zyski. 100 zł podwyżki pensji to miła rzecz, ale 100 zł obniżki to skandal! Ta asymetria ma korzenie w ewolucji. 
"Organizmy, które zagrożenia (dziś np. strata pieniędzy) traktują jako coś bardziej naglącego niż okazja (np. dodatkowy zysk), maja większe szanse na przeżycie. Kiedy możesz zarobić, zapala ci się w głowie mała zielona dioda. Jeśli chcą ci coś zabrać, włącza się syrena i czerwone koguty. Tak właśnie działa zwierzęcy, szybki System 1. Możesz łatwo zmierzyć swój poziom niechęci do ponoszenia strat. Zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie:


"Ile wynosi kwota potencjalnego zysku, który równoważyłby ryzyko utraty 100 zł?".Średni wskaźnik mieści się między 1,5-2,5 razy tyle, czyli zazwyczaj dwa razy bardziej nie lubimy tracić niż lubimy zarabiać.Ten mechanizm jest od dawna znany inwestorom giełdowym, ale mało który jest w stanie go przełamać. Teoria mówi, żeby sprzedawać akcje, które tracą na wartości. Jednak tak bardzo nie lubimy "być do tyłu", że większość z nas tego nie robi, bo liczymy, że kurs "się odbije". Zazwyczaj się nie odbija i tracimy jeszcze więcej."